Casing borular diğer kuyu boruları gibi birbirlerine, manşonlar vasıtası ile vidalanarak eklenirler ve aşağı indirilirler. Bu boruların üretiminde en çok API (American Petroleum Institute) standartlarına bağlı kalınır. Bu standarda bağlı olarak Casing borularda genelde 3 değişik tipte diş kullanılır. Bu dişler STC (Kısa Diş Casing), LTC(Uzun Diş Casing) ve BTC (Buttress Diş Casing) olarak bilinirler ve API 5B standardına göre açılırlar.

Kuyu Teçhiz Ekipmanları

Kategori

Devamı Yakında...

Kapalı Sondaj Techiz Boruları, Spiral Dikişli ve deliksiz olarak üretilmektedir.Spiral dikişli kapalı sondaj techiz boruları, standartlarının ön gördüğü kalitedeki çelik bandın spiral şeklinde kıvrılarak boru formuna getirilmesi ile bant kenarlarının içten ve dıştan toz altı kaynak yöntemi ile birleştirilmesinden oluşur.

Ortalayıcı (Centralizers)

Sondaj Teçhiz borusunu 360 derece sararak teçhiz borusunun kuyunun merkezinde tutar. 

PVC koruma Borusu
Casing

AKASSONDAJ

Son yıllarda derin kuyularda çelik boruların yerine PVC'den üretilen sondaj boruları kullanımı hızla artmaktadır. Kapalı (düz) ve filtreli (süzgeçli) olmak üzere iki tipte üretilen PVC derin kuyu borularının kullanımının yaygınlaşmasındaki başlıca etkenler; çelik borulara göre daha hafif ve kolay montaj edilebilmeleridir.

Spiral Kaynaklı Boru

Petrol, Doğal Gaz, Sıcak Su, Buhar, Yer altı Suları ile Tuz ve benzeri katı malzemelerin yeryüzüne çıkarılması amacıyla açılan sondaj kuyularında kullanılan borulardır.
Casing borularda API Standartlarına göre, H40, J55, K55, N80-Q, M65, L80, C90, C95, T95, P110 ve Q125 şeklinde düşükten yükseğe doğru mukavemette çelik malzemeler kullanılır.
Kuyu derinliği ve Casing dizilimine bağlı olarak boru çapları, et kalınlıkları, çelik malzeme ve diş tipi seçimi yapılarak yüksek güvenlik katsayıları ile hedeflenir. Casing borularının çapları API standardına göre 4 ½” (114,3 mm) ile 20” (508 mm) arasında değişir.